Thajsko realitní trh, investovat?

24.10.2019

 Říjen roku 2019 jsem trávil v Thajsku, začal jsem v Bangkoku a pak jsem se přesunul do rekreačního města Pattaya u moře. Jednalo se o dovolenou, přesto jsem nezapřel svou profesi a nešlo si nevšímat realit v dané oblasti. Velké množství realitních kanceláří, rozestavěných staveb, komerčních prostorů k pronájmu a bytů a domů k prodeji. Svoji zkušenost zde rozepíšu.

Na začátku je třeba říct, že píšu o Bangkoku a Pattayi, což jsou turistická centra, která fungují jinak než zbytek země. Pokud například nastane krize v Evropě, turistiku zajistí Asie a opačně. V těchto oblastech narazíte na každém rohu na realitní kancelář, kde s Vámi rádi zkonzultují Váš investiční plán. U moře se staví stále nové byty (zde condominium), což svědčí o existující poptávce a důvod je jednoduchý, turismus. Typická stavba je vysokopodlažní bytový dům s bazénem a zařízenou recepcí, to turisti vyhledávají. Osobně jsem v něčem podobném bydlel v Pattayi (viz. foto), vybral jsem si toto bydlení kvůli střešnímu bazénu (kdyby bylo plno, tak další byl v třetím patře) a lokalitě, 300 metrů od moře. Stejná stavba vznikala na protějším pozemku. Specifikům těchto staveb je že zaměstnávají velký počet lidí, od ochranky u vstupu až po úklid nebo správce bazénu. Nejspíše jsou placení z něčeho na bázi fondů oprav.

Nešlo si nevšimnout, že zatímco se staví turisty vyhledávané bydlení, původní stavby chátrají. Stejně tak Thajci jsou hrdí na svou vlast a místní zákony vlastnictví cizincům v určitých ohledech omezují. Například v takto vzniklých vysokopodlažních stavbách nesmí cizinci vlastnit více než polovinu bytů, horší situace je u rodinných domu, kdy sice dům vlastník smíte, ale ne pozemek, což se řeší formou nájmu pozemku, který je garantovaný na 30 let, pak už Vám ho nikdo nezaručí (nepovedlo se mi dohledat, zda je zákon stále platný). Další omezení spočívá v délce pronájmů vlastněné nemovitostí, zakázáno je pronajímat na kratší dobu než je jeden měsíc.

Jako všude na světě i Thajsko se těší ekonomickému růstu, což je nejlépe vidět na posílení thajského bahtu. Přesto jsou ceny stále příznivé, příklad v Pattayi se byty v novém projektu dají koupit za 60 000,-Kč/m², to je srovnatelné se současným stavem Jihomoravského kraje.

Uzavřel bych to tím, že pokud investovat tak do bytu v turistických oblastech u moře, kde dosáhnete rychlé návratnosti (do 10 let), přesto je třeba vybrat zajímavou stavbu pro turisty a zohlednit místní zákony.

Yuriy Tsypuk