Jak poznat stavební pozemek?

28.06.2019

 Jak název napovídá, často se mě na prohlídkách stavebních pozemků zájemci ptají, proč není na katastru nemovitostí pozemek evidovaný jako stavební, ale jako trvalý travní porost nebo zahrada. Na katastru nemovitostí nelze ověřit, zda je pozemek skutečně stavební nebo ne, tam je pouze uváděný druh pozemku, jeho výměra a případně břemena, či zástavy. Zápis stavební parcela se na katastru nemovitostí objeví, až ve chvíli kdy na něm stojí stavba.

Příklad: Vlastním pozemek o výměře 1 000 m² , který je na katastru nemovitostí zapsaný jako orná půda. Na výměře 200 m² postavím rodinný dům, z pozemků pod domem se stává dle katastru zastavěná plocha, ze zbývající části pozemku zahrada.

Jak tedy poznám, zda se na pozemku dá skutečně stavět? Dle územního plánu nebo regulačního plánu, který je k dohledání na stránkách obce nebo jednoduše při zapsání do vyhledávače územní plán a název obce.

U stavebních pozemku je třeba ověřit stavební uzávěry, regulativy, dostupnost inženýrských sítí a spoustu dalšího, ale o tom jindy.

Yuriy Tsypuk