Daň z příjmu při prodeji darované a děděné nemovitosti
Pár dní zpět se mi ozval bývalý klient, že potřebuje rychle znalecký posudek pro finanční úřad na nemovitost, kterou nabyl darem. Zároveň jsem začátkem roku prodal byt nabytý v dědictví, proto jsem se rozhodl napsat svůj první článek na téma daň z příjmu při prodeji děděných a darovaných nemovitosti.

U prodeje nemovitosti obecně platí, že daň z příjmu se neplatí, pokud nemovitost vlastníme déle než pět let nebo v ní máme dva roky bydliště (pojem bydliště je definován § 2 odst. 4 zákona o dani z příjmu, tj. nejedná se vždy o trvalé bydliště) nebo finance využijeme do jednoho roku na uspokojení bytové potřeby.
Zděděnou nemovitost lze okamžitě prodat bez nutnosti placení daně z příjmu v případě, že lhůty splnil předchozí majitel. Lhůty se sčítají při dědictví v přímé řadě. Jednoduše řečeno, pokud Váš otec vlastnil nemovitost pět let nebo v ní dva roky bydlel, po ukončení dědického řízení je lhůta pro neplacení splněna (přímou řadou se rozumí např. prarodiče a vnuci, rodiče, děti a také manžel/manželka).
Jinak je tomu u darované nemovitosti, převodem se veškeré lhůty stornují a začínají od nuly. Přesto Vám to nebrání v okamžitém prodeji po nabytí. V takovém případě se základ daně vypočítává z prodejní ceny mínus odhad v době darování. Je - li rozdíl v řádech měsíců jste v podstatě na nule, plus lze ze základu odečíst náklady spojené s prodejem nemovitosti (provize RK, advokát atd.)
Termín podání daňového přiznání je do konce března, tolerance pět dnů bez penále.
Yuriy Tsypuk