Články

 

Pokud jste se rozhodli pro stavbu vlastního domu, volba vhodného stavebního pozemku pro Vás představuje zásadní rozhodnutí, které po podpisu kupní smlouvy půjde jen obtížně měnit. Zde je 10 základních otázek, na které byste měli před koupí vybraného pozemku znát odpověď.

Jak název napovídá, často se mě na prohlídkách stavebních pozemků zájemci ptají, proč není na katastru nemovitostí pozemek evidovaný jako stavební, ale jako trvalý travní porost nebo zahrada. Na katastru nemovitostí nelze ověřit, zda je pozemek skutečně stavební nebo ne, tam je pouze uváděný druh pozemku, jeho výměra a případně břemena, či...

Od 1. ledna 2018 se vrátilo předkupní právo při prodeji spoluvlastnického podílu. Jeho cílem je sjednotit vlastnictví nemovitosti pro zjednodušení následného nakládání s majetkem. V praxi se převod prodlužuje a zejména u nových developerských projektů hrozí znehodnocení majetků při prodeji (sdílené garážové stání, sklepy, příjezdové cesty).

Pár dní zpět se mi ozval bývalý klient, že potřebuje rychle znalecký posudek pro finanční úřad na nemovitost, kterou nabyl darem. Zároveň jsem začátkem roku prodal byt nabytý v dědictví, proto jsem se rozhodl napsat svůj první článek na téma daň z příjmu při prodeji děděných a darovaných nemovitosti.